Aktualności

Profilaktyka zdrowia w plenerze

Już od 2018 roku rozwijamy usługi profilaktyki zdrowia w przestrzeni otwartej. Co roku pojawiają się nowe lokalizacje, ale z radością wracamy też do już sprawdzonych. Niektóre z tych działań są związane z projektami firmowanymi przez Miasto Poznań (Białe Soboty, Strefy Zdrowia podczas różnych wydarzeń miejskich). Jednak, co nas bardzo cieszy, co roku pojawiają się nowe lokalizacje i inicjatywy. I nie tylko w Poznaniu, ale też w gminach zarówno z terenu Powiatu Poznańskiego, ale nie tylko. Pojawiamy się na wydarzeniach organizowanych przez Sołectwa, Gminy i Urzędy Miast w coraz większej ilości miejsc w Wielkopolsce.

Podjęlismy też starania, by nasza oferta zagościła także poza naszym województwem. Tutaj podjęliśmy już pierwsze rozmowy, które, mamy nadzieję, zaowocują w przyszłym roku kolejnymi lokalizacjami, także poza Wielkopolską.

Co charakteryzuje te działania?

Przede wszystkim duża różnorodnośc i atrakcyjność. W oparciu o namioty, któych ściany same w sobie są materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi oraz jeden z naszych ambulansów, tworzymy Mobilny Punkt profilaktyki Zdrowia, w któym prowadzimy z roku na rok coraz szerszy zakres badań profilaktycznych.

Obecnie są to już:

 • badania przesiewowe profilaktyki chorób układu krążenia
 • edukacja w zakresie szybkiego rozpoznania udarów mózgu FAST (we wspólpracy z Fundacją Petra Senior)
 • badania SCORE (ryzyko wystąpienia śmierci mózgowej)
 • badania znamion dermatoskopem (profilaktyka raka skóry)
 • edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi
 • edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedszpitalnej
 • badania kardiologiczne (EKG, saturacja, pomiar CO2 w wydychanym powietrzu)
 • edukacja w zakresie bezpieczeństwa na obszarach wodnych
 • profilaktyka uzależnień (głównie HIV/AIDS, kiła i HCV, alkohol, narkotyki) bezpośrednio w środowisku (miejsca gromadzenia się młodzieży, gdzie ryzyko niebezpiecznych zachowań zostało potwierdzone)

W przyszłym roku planujemy rozszerzyć zakres badań i edukacji o:

 • badania USG
 • stworzenie kompleksowej usługi badań kardiologicznych
 • rozwinięcie pokazów ratowniczych, zarówno w wersji lądowej jak i zawierającej elementy ratownictwa wodnego (w przypadku realizacji wydarzenia na plażach jezior) jako zwiększenie atrakcyjności realizwanych wydarzeń

Co roku z naszej oferty badań korzysta kilkaset osób.

Taka forma badań jest bardzo przyjazna dla mieszkańców, gdyż te badania „przychodzą” do nich, nie muszą iść do przychodni, zapisywac się, czekac w kolejkach, brać wolne w pracy. W zdecydowanej większości, wydarzenia te organizujemy właśnie w dni wolne od pracy (soboty i niedziele), co dodatkowo zwiększa ich dostępność.

Poniżej galeria zdjęć z kilku tegorocznych wydarzeń

W tym roku uzyskali smy też mozliwośc pokazania wydarzeń, w których uczestniczyliśmy lub które sami oragnizowaliśmy, z zupełnie nowej perspektywy, czyli…z lotu ptaka

Poniżej kilka pierwszych próbek. W przyszłym roku relacje z lotu ptaka naszych działań na pewno będą rozwijane

https://www.facebook.com/FundacjaAkceptacja/videos/1408160796712427

I na koniec kilka zdjęć z lotu ptaka naszych wydarzeń profilaktycznych