Aktualności, Pierwsza Pomoc, Projekty

Piknik prozdrowotny „Na ławeczce o zdrowiu”

Dzisiejsze piękne ciepłe sobotnie popołudnie spędziliśmy w pobliżu bloku na ul. Małachowskiego 13 w Poznaniu, realizując kolejny piknik prozdrowotny w ramach projektu CIL-Regrantingowe.

Było to już czwarte spotkanie w tym miejscu. Celem projektu jest aktywizowanie społeczności lokalnej. Wychodząc na przeciw potrzebom przyjęliśmy bardziej swobodną formę, stąd nazwa – piknik.

Podczas pikniku kilka osób odbyło indywidualne konsultacje z lekarzem internistą. Kilkanaście osób skorzystała z możliwości zmierzenia ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

Zmieniłyśmy też formę aktywizacji dzieci. Zamiast organizować konkurs o konkretnej godzinie, postanowiłyśmy włączyć elementy konkursu do instruktaży pierwszej pomocy. W ten sposób, co nas bardzo cieszy, w instruktażach wzięło udział kilkanaście dzieci w różnym wieku, które podchodziły same, zainteresowane tym, co robimy, uprzednio obserwując z większej odległości co się dzieje. Zachęcałyśmy je niekrępującą formą instruktaży, podczas których aktywnie włączałyśmy dzieci w dzielenie się wiedzą, wiedząc, że ten sposób jest najbardziej skuteczny, gdyż prowokuje uczestników do aktywnego szukania poprawnych odpowiedzi, a nie tylko obserwację i słuchanie wykładu. Postanowiłyśmy także, że nagradzane będą wszystkie dzieci, które wezmą udział w instruktażach. Biorąc pod uwagę ostatnie tragiczne wydarzenia na Wybrzeżu, mamy nadzieję, że przynajmniej nasi uczestnicy będą bardziej odpowiedzialnie podchodzić do sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie. Ćwicząc, przekonywali się, że udzielanie pomocy wymaga siły i umiejętności, a prezenty w postaci breloczków ratowniczych i broszur o pierwszej pomocy nad akwenami wodnymi na pewno będą przypominać o tym, czego się uczyli podczas dzisiejszego pikniku.

Mimo początkowych obaw, przychodzili dzisiaj ludzie, którzy pytali się, kiedy będziemy ponownie. Czyli cel, jaki sobie założyliśmy dla realizacji tego projektu, udało nam się osiągnąć. Mieszkańcy nie tylko korzystają z naszej oferty, ale także chcą, byśmy do nich wracali.

W ramach tego projektu organizujemy jeszcze jeden piknik we wrześniu w tym samym miejscu.

Piknik ten stał się także okazją do sprawdzenia możliwości adaptacji posiadanego namiotu i dokupionych elementów (zakupy w ramach środków finansowych tego projektu) po zniszczeniach, jakie spowodowało nagłe załamanie pogody podczas ostatniego użytkowania go. Na szczęście udało się i dzisiaj namiot osłaniał przed silnym słońcem osoby, które poddawały się badaniom.

„Na ławeczce o zdrowiu” objęty jest Honorowym Patronatem

 

 

 

a realizowany jest dzięki dofinansowaniu w ramach