Aktualności, Pierwsza Pomoc

Kursy w toku

Za nami pierwsze dwa kursy w ośrodkach Pogotowia Społecznego.

W każdym wzięło udział blisko 20 uczestników, kadra i mieszkańcy. Co nas bardzo cieszy, uczestnicy kursów są bardzo aktywni, włączają się w dyskusję, opowiadają o własnych doświadczeniach związanych z występowaniem stanów nagłych. Uczestniczą też aktywnie w ćwiczeniach. Nasze fantomy i symulatory AED są bardzo intensywnie eksploatowane, co nas bardzo cieszy, bo po to je mamy.

Wczoraj wspierały nas dwie studentki 2 roku kierunku Ratownictwo Medyczne, Ania i Zosia, dzisiaj kurs prowadził ratownik medyczny Damian.

W dniu jutrzejszym ponownie będą nas wspierać studenci pod opieką Radka.

Podczas kursów mieliśmy okazję przetestować nowo nabyte dzięki dotacji z Funduszu PZU symulatory AED. Testowaliśmy także specjalne maski do resuscytacji z zestawu AED Set.

Dzień dzisiejszy to także smutna wiadomość. Nasz projekt, w ramach którego chcieliśmy przeprowadzić serię spotkań poświęconych tematyce pierwszej pomocy w 20 poznańskich szkołach podstawowych, przeszkolić grupę 100 uczniów z tych szkół i utworzyć szkolne zespoły Wolontariatu Pierwszej Pomocy (każdy taki zespół, który miał składać się z 4-5 uczniów klas starszych, miał mieć na wyposażeniu własny fantom i pokazywać innym uczniom w swoich szkołach, podczas zajęć dodatkowych, okienek, zajęć z w-f, zajęć pozalekcyjnych, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Wolontariusze ci regularnie doszkalali by się w naszej siedzibie), nie otrzymał dofinansowania.

Projektem tym chcieliśmy sprawdzić, na ile skutecznie udało by się wdrożyć system Młodzieżowego Wolontariatu Pierwszej Pomocy, nad którego funkcjonowaniem merytoryczna opiekę sprawowałby nasz Wolontariat. Dzieci są najbliżej swoich koleżanek i kolegów. I to one właśnie mogą najszybciej zobaczyć, że coś się stało i najszybciej zareagować. W przypadku zatrzymania krążenia liczą się pierwsze 3-4 min. W zgiełku szkoły podstawowej właśnie sami uczniowie mają największą szansę uratować koleżankę czy kolegę. Niestety, mimo pozytywnej oceny, projekt nasz nie dostał dofinansowania.

Ale nie rezygnujemy i mamy nadzieję, że uda nam się za jakiś czas do tego pomysłu wrócić.

A poniżej kilka zdjęć z pierwszych dwóch kursów.

 

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.