– tymi słowami zaczyna się post opowiadający o tym, co dzięki wsparciu Fundacji Americares, nasza Fundacja mogła zrobić, robi, a także, gorąco w to wierzymy, nadal będzie robić, na rzecz społeczności LGBT+, w tym osób transpłciowych, w samym Lwowie, w cieniu wojny, jaka trwa od lutego 2022 r na terenie całej Ukrainy, ocierając się o nasze wschodnie granice.
Post Americares, w tłumaczeniu, brzmi tak:
W sercu Ukrainy, gdzie walka o podstawową opiekę zdrowotną może być codzienną bitwą, istnieje grupa transpłciowych kobiet, na których życie wpływa okrutna rzeczywistość. Uwięzione przez ograniczenia wynikające z ich formalnych dokumentów, które nadal identyfikują je jako mężczyzn, stoją w obliczu ograniczenia, jakim jest brak możliwości przekroczenia granicy z Polską lub jakimkolwiek innym sąsiednim krajem.
Ta izolacja uniemożliwia im korzystanie ze specjalistycznych usług zdrowotnych, których potrzebują. Jednak w tej tragicznej sytuacji pojawia się światełko nadziei – karetka pogotowia wspierająca społeczność LGBTQIA+ we Lwowie.
Działając we współpracy z ukraińskimi organizacjami LGBTQIA+, Fundacja Akceptacja utworzyła we Lwowie punkt przyjęć, w którym pacjenci mogą otrzymać opiekę. Ich badania medyczne są transportowane do Polski w celu oceny, a wszelkie niezbędne leki są dostarczane z powrotem do Lwowa.
Karetka była również zaangażowana w ewakuację pacjentów, którzy potrzebowali opieki medycznej podczas transportu. Od Hiszpanii po Niemcy, dotknęli ponad 200 istnień ludzkich, łącząc rodziny i zapewniając niezbędną opiekę.
Americares pomogła wesprzeć ten program, aby zmienić życie najbardziej potrzebujących.
W okresie realizacji projektu (czerwiec 2022 – luty 2024) nasz ambulans był 15 razy we Lwowie w obu zaprzyjaźnionych organizacjach.
Poza głównym celem, jakim było prowadzenie badań w naszej Mobilnej Przychodni, zorganizowaliśmy szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w których wzięło udział blisko 20 uczestników.
Niezwykłym doświadczeniem był także udział w spotkaniach grupy wsparcia dla osób transpłciowych. Niezwykła okazja dla rozmowy, wsparcia, pokazania, że nie są sami.
Ostatni nasz wyjazd miał miejsce na przełomie sierpnia i września. Jednak wiele razy wracaliśmy myślami do naszych przyjaciół.
Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia i świadomość, jak te Święta będą przeżywać nasi przyjaciele stał się inspiracją do działania.
Z Poznania wyjechaliśmy 27.12
28 grudnia przeprowadziliśmy zaawansowane szkolenia udzielania pierwszej pomocy i dostarczyliśmy pierwszą partię sprzętu.
29 grudnia Rosja przeprowadziła największy w tej wojnie masowy atak rakietowy w Ukrainie. Dwie rakiety spadły dziś niecałe 4 km od miejsca, w którym mamy swoją kwaterę podczas pobytu we Lwowie.
Jesteśmy tu i teraz. Na szczęście nasi przyjaciele tym razem są bezpieczni. I wiedzą, co robić, gdyby trzeba było opatrywać rany. Gdyż właśnie medycyna taktyczna była przede wszystkim obecna podczas naszych szkoleń podczas tego pobytu we Lwowie.
29 grudniatTowarzyszą nam obrazy z telewizji, gdzie cały dzień są relacje z miejsc dotkniętych barbażyńskim atakiem rakietowym
Wracamy do Polski 30 grudnia, a już w lutym kolejny wyjazd
Projekt wspierany przez: