Wokół tranzycji.

Dla każdego autora to wspaniała chwila, gdy może do ręki wziąć swoją nową książkę. Tak stało się już w przypadku książki „Ostatni? rozdział” wydanej pod Patronatem Fundacji Akceptacja a druk której sfinansowany został z Funduszu Stonewall Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Jednak nie tylko druk. W ramach projektu zaplanowane było także kilka spotkań wokół wydanej książki, które mają stać się pretekstem do dyskusji o tym, jak wygląda w Polsce proces korekty płci.

Mamy już za sobą dwa takie spotkanie, a planowane jest jeszcze jedno w czerwcu.

Pierwsze zostało połączone z wykładem dla pedagogów szkolnych i psychologów szkolnych w Kutnie. Pojechałyśmy tam na zaproszenie jednej z psycholożek, która z ogromną pomocą pracownicy poradni doprowadziła do zorganizowania spotkania, na które nas zaprosiła.  Fakt, że akurat odebrana została z drukarni książka o tranzycji stał się dobrym powodem, by spotkanie oprzeć o tą pozycję. Poradnia stała się także jednym z pierwszych miejsc, które otrzymało od nas kilka egzemplarzy książki oraz innych pozycji, których druk był także współfinansowany z Funduszu Stonewall, czyli książki „Nie bójcie się nas” oraz dwóch poradników z serii „Praktyczne porady z życia wzięte”

Już następnego dnia odbyło się spotkanie autorskie, które poprowadziła Agata Grenda, a które odbyło się w gościnnych progach Teatru 8 Dnia. Spotkanie było okazją, by spróbować poznać proces korekty od kuchni. Biorąc pod uwagę, że jest to jedyna tego typu pozycja na rynku księgarskim w Polsce, i prawdopodobnie jeszcze długo taką zostanie, bardzo cieszy, że temat ten zainteresował osoby, które z tematem nie miały praktycznie dotychczas do czynienia. Ta reguła staje się już normą w naszych działaniach, gdyż praktycznie nie spotykamy się z zainteresowaniem naszymi działaniami ze strony środowisk LGBTQIA, o czym zresztą dużo dyskutowałyśmy podczas spotkania.

Spotkanie to stało się także doskonałą okazją, by zobaczyć, jak rozmawia się o tak skomplikowanym procesie, co dało nam fajną perspektywę w kontekście planowanych na jesień spotkań w różnych miejscach, w których będziemy chcieli ten temat omawiać opierając się o książkę.

Książka sukcesywnie trafia w różne miejsca, stając się często pretekstem także do indywidualnych rozmów o temacie transpłciowości. Jednym z ostatnich miejsc, do jakiego trafiła, jest ośrodek adopcyjny, w którym dużo rozmawialiśmy o problemach, z jakimi borykają się pracownicy ośrodka. Rozmawialiśmy o tym, jak wspierać rodziny adopcyjne w sytuacji dzieci nieheteronormatywnych, dzieci z podejrzeniem dysforii płciowej, dzieci interseksualnych. Jak wspierać osoby transpłciowe, które starają się o adopcję. Jak wspierać rodziców, którzy w związku z podjęciem decyzji o korekcie prawnej muszą się rozwieść a mają niepełnoletnie dzieci. Bardzo cenną konkluzją tych rozmów jest deklaracja współpracy w tym jakże trudnym zagadnieniu. Cieszy zwłaszcza fakt, że mamy potencjał, z którym możemy kompetentnie wspierać nie tylko indywidualne osoby/rodziny ale także instytucje. I co znamienne, i co zresztą autorka przewidywała, wstawiając w tytuł książki znak zapytania, piszą się kolejne rozdziały tej historii….

Druk, spotkania (ich obsługa, koszty dojazdu, opłaty za sale, catering itp) teraz, ale przede wszystkim w przyszłości, możliwe są dzięki dofinansowaniu z Fundacji Batorego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *