Szkolenie dla garnizonu wielkopolskiego

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w którym wyrażona została zgoda na przeprowadzenie wspólnego szkolenia dedykowanego policjantom garnizonu wielkopolskiego. Zgoda ta jest efektem prac, jakie wykonujemy od jesieni zeszłego roku, kiedy to w ramach dotacji z Urzędu Miasta Poznania uruchomiliśmy projekt służący przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji na tle tożsamości płciowej.

Konsultacje w sprawie szkolenia podczas dyzuru naszego punktu

W ramach tego projektu uruchomiliśmy punkt konsultacyjno-informacyjny, telefon zaufania oraz odbyliśmy szereg spotkań, zarówno z samymi zainteresowanymi, jak i instytucjami, które powinny przyczyniać się do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. Jednym z efektów tych działań jest dystrybucja plakatów informacyjnych, które znalazły się w gablotach informacyjnych poznańskich sądów, prokuratury i Straży Miejskiej.

Drugim efektem jest właśnie przygotowywane szkolenie, koordynowane przez Komisarz Kingę Fechner, kierownika Zespołu Profilaktyki Społecznej w KWP. Po odbyciu spotkań roboczych został ustalony szczegółowy plan szkolenia oraz jego zakres. Wskazano i omówiono potrzeby, na jakie to szkolenie ma odpowiedzieć i jakie efekty powinno przynieść. Nasze szkolenie będzie kaskadowe, gdyż wezmą w nich udział policjanci z komend garnizonu wielkopolskiego, którzy następnie będą zobowiązani przekazać uzyskaną wiedzę swoim podwładnym.

Spotkanie robocze z Komisarz Kingą Fechner

Podczas rozmów roboczych omówiona została także potrzeba przeprowadzenia szkolenia z policjantami, którzy patrolują ulice. Podczas dalszych prac przygotowujących szkolenie zostanie podjęta decyzja, czy przeprowadzone zostanie osobne szkolenie, czy zostanie uwzględniona ta potrzeba w szkoleniu, które jest już ustalone i którego termin został wyznaczony.

Podczas realizowania innego przedsięwzięcia, związanego z pozyskaniem wsparcia przy remoncie naszego lokalu, spotkaliśmy się z zastępcą kuratora okręgowego, który także wyraził zainteresowanie tego typu szkoleniem.

Samo szkolenie będzie zawierało w sobie zagadnienia społeczne, prawne i psychologiczne. Poprowadzi je nasz zespół, który utworzyliśmy na potrzeby tego projektu : radca prawny Renata Szewczyk, psycholog Zofia Szydłowska i prezes zarządu fundacji, Anna Maria Szymkowiak.

 

 

 

Sądy, Prokuratura, Straż Miejska, Policja…

Realizując założenia, jakie przyświecały wdrażaniu projektu przeciwdziałania aktom przemocy i dyskryminacji na tle tożsamości płciowej na terenie miasta Poznania, odbylismy wraz z naszym prawnikiem serię wizyt w poznańskich sądach, prokuraturze i policji. Skutkiem tych wizyt są wystosowane pisma do Straży Miejskiej, Komendy Policji, Sądów Rejonowych, Okręgowego i Apelacyjnego oraz Prokuratur Okręgowej i Rejonowych, w których zwróciliśmy uwagę na skomplikowaną sytuację osób transpłciowych oraz poprosiliśmy o umieszczenie plakatów informujących o naszych działaniach w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji.

Z wielką radością informujemy, że nasza inicjatywa spotkała się z doskonałym przyjęciem. Plakaty umieszczone są w gablotach informacyjnych Prokuratury, Sądów i Komend Straży Miejskiej.

Natomiast z policji został do nas skierowany Kierownik Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Wojewódzkiej, z którym na serii spotkań roboczych omówiliśmy wszechstronnie zagadnienia związane z transpłciowścią. Rozmawialiśmy o kontroli dokumentów, o przesłuchaniach, rewizjach, zatrzymaniach. Niezmiernie nas cieszy bardzo rzeczowe podejście i wskazywanie nie tylko ograniczeń, ale od razu, szukanie praktycznych sposobów, jak je rozwiązywać.

Obecnie trwają ustalenia wewnętrzne w Komendzie Wojewódzkiej, które mają doprowadzić do cyklu szkoleń dla Policji, które poprowadzić ma zespół w składzie radca prawny, psycholog, trans kobieta i trans mężczyzna.

Szkolenia wstępnie zaplanowane zostały na przełom marca i kwietnia i objąć mają wszystkie Komendy terenowe podległe Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu.

Mamy nadzieję, że ten nowy obszar naszej działalności wejdzie na stałe w nasze działania służące edukacji w zakresie tematu transpłciowości.

23.01.2018 – Dyżur w punkcie konsultacyjno-informacyjnym dla osób transpłciowych

Zapraszamy na pierwszy w tym roku dyżur naszego zespołu specjalistów w punkcie konsultacyjno-informacyjnym dla osób transpłciowych.

Podczas dyżuru można przyjść i porozmawiać o swoich problemach z prawnikiem, psychologiem i osobą transpłciową.

Podczas dyżuru można dowiedzieć się o zagadnieniach medycznych i prawnych związanych z korektą płci. Można dowiedzieć się o rekomendowanych przez nas specjalistach, którzy pracują z osobami trans w Poznaniu. Można zgłosić potrzeby, na które postaramy się znaleźć rozwiązania.

Nasz dyżur kierujemy także do wszystkich zainteresowanych tematyką transpłciowości.

Jeśli zatknęliście się z problemem transpłciowości i szukacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, możecie je zadać nam. Postaramy się Wam odpowiedzieć zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą.

Zapraszamy od godz. 18:00 do 20:00. W czasie dyżuru czynny jest też Telefon Zaufania 577 22 33 43

Punkt dyżuruje przy ul. Grunwaldzkiej 19 (budynek Głosu Wlkp, 2 piętro, sala nr 12)

9.01.2018 – spotkanie grupy wsparcia dla osób trans i ich bliskich

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie grupy wsparcia dla osób transpłciowych i ich bliskich.

Od tego roku spotykać będziemy się w każdy 2 wtorek miesiąca o godz. 18:30 w siedzibie FAIB (Grunwaldzka 19, budynek Głosu WLKP) w Poznaniu.

Masz pytania dotyczące Twojej tożsamości płciowej?
Jesteś osobą transseksualną, transgenderyczną, transwestytyczną, niebinarną płciowo?
A może to osoba Ci bliska boryka się z takimi problemami?
Chcesz podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami w tym zakresie?
Przyjdź i zostań z nami, podziel się swoją historią i wysłuchaj historii innych.

Grupę prowadzimy w porozumieniu z Fundacją Trans-Fuzja.
Spotkania prowadzą psycholog Zofia Szydłowska oraz trans kobieta Anna Maria Szymkowiak (Lukrecja Kowalska)

Szczęśliwego Nowego Roku

W nadchodzącym Nowym 2018 Roku chcemy Wam wszystkim życzyć

Spełnienia Marzeń, Szczęścia, Zdrowia, Sukcesów, Realizacji Wytkniętych Sobie Celów.

Niech ten Nowy Rok usunie w niepamięć wszystko złe, co Was spotkało i zastąpi je samym Dobrem.

Życzymy Wam także Szampańskiej Zabawy Sylwestrowej.

Zarząd i Współpracownicy Fundacji Akceptacja

Noworoczne zmiany

Od stycznia 2018 roku wprowadzamy zmiany w zakresie grupy wsparcia i punktu konsultacyjnego dla osób transpłciowych.

Dzięki kontynuacji współpracy z Fundacją Akceleracji i Inkubacji Biznesu, także w przyszłym roku spotkania grupy i punktu konsultacyjnego będą odbywały się w siedzibie FAIB. Podyktowane to jest zarówno chęcią zacieśniania współpracy pomiędzy naszymi organizacjami, jak i lokalizacją oraz dostępnością lokalu zlokalizowanego w samym centrum Poznania.

 


Grupa wsparcia dla osób transpłciowych i ich bliskich

Od stycznia spotkania grupy będą odbywały się raz w miesiącu. Wychodząc na przeciw zgłaszanym oczekiwaniom przez uczestników, przenosimy spotkania grupy na wtorki.

Nowy termin i godziny to każdy drugi wtorek miesiąca. Spotkania grupy zaczynać się będą o godz. 18:30 i trwać będą tak, jak dotychczas, dwie godziny.


Punkt konsultacyjno-informacyjny

W każdy czwarty wtorek miesiąca w godzinach 18:00 – 20:00 pełnić będzie dyżur nasz punkt.

W dyżurach będzie brał dotychczasowy zespół powiększony o drugą prawniczkę, Karolinę Downar.

Z racji zakończenia projektu, w ramach którego ten punkt został utworzony, zmieniamy jego formę. Nadal będzie można zgłaszać akty przemocy czy dyskryminacji, ale nie tylko. Podczas pełnienia dyżuru będziemy skupiać się na rozwiązywaniu konkretnych sytuacji, z jakimi zgłoszą się osoby transpłciowe lub bliskie im osoby. Będzie można uzyskać szczegółowe informacje o zakresie wsparcia, jakie oferuje nasza fundacja, szczegółowe informacje o specjalistach, jakich rekomendujemy, wskazać konkretne rozwiązania jakie można podjąć w związku ze zgłoszonym problemem.


Telefon Zaufania 

Podczas dyżuru punktu czynny będzie także Telefon Zaufania + 48 / 577 22 33 43

Dzwoniąc można będzie porozmawiać z wybraną osobą z zespołu, który pełni dyżur

Święta

W ten świąteczny czas życzymy Wam, by był on taki, jakiego w duszy pragniecie.

By spełniły się Wasze marzenia.

By był Spokojny, Radosny.

By prezenty Was ucieszyły.

By pozwolił spędzić go tak, jak sobie wymarzycie.

By dla nikogo w potrzebie nie zabrakło miejsca.

Tego wszystkiego oraz tego, co sobie dopowiecie

Życzą wam

Zarząd i Współpracownicy Fundacji Akceptacja 

 

19.12.2017 – Dyżur w punkcie konsultacyjno-interwencyjnym

Nasz kolejny projekt skierowany do osób trans, czyli punt konsultacyjno-interwencyjny dla osób transpłciowych doświadczających przemocy i dyskryminacji.

W najbliższy wtorek od godziny 18:00 do 20:00 czekamy na Wasze zgłoszenia w sali nr 12 na 2 piętrze w siedzibie FAIB (budynek Głosu Wlkp). W sali tej czekać na Was będą prawnik Renata Szewczyk, psycholog Zofia Szydłowska i trans kobieta Anna Maria Szymkowiak.

Akty przemocy i dyskryminacji, jakich doświadczyliście, można zgłaszać osobiście, mailowo i telefonicznie. W przypadku drogi mailowej zalecamy skorzystać z formularza Zgłoszenie aktu dyskryminacji/przemocy W przypadku wątpliwości przy wypełnianiu, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

W trakcie trwania dyżuru będzie także czynny telefon zaufania 577 22 33 43

Już niedługo odbędziemy cykl spotkań w komendach Policji, Straży Miejskiej i sądach, dlatego ważne jest, byście zgłaszali nam zdarzenia, których doświadczyliście. Oczywiście, projekt ten kierowany jest głównie do osób z Poznania i okolic, ale chcemy wykorzystać go także do zebrania informacji z innych regionów kraju, co pozwoli opracować raport o skali przemocy i dyskryminacji skierowanej przeciw osobom transpłciowym.

Uwaga!

To ostatni dyżur w tej formie. Od stycznia punkt będzie pełnił dyżury raz w miesiącu w zmienionej formie. Szczegóły wkrótce.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznań

01.12.2017 – Spotkanie grupy wsparcia dla osób transpłciowych

Najbliższe spotkanie grupy wsparcia w całości zostanie poświęcone zagadnieniom prawnym. Będziemy gościć Renatę Szewczyk, radcę prawnego, który wspiera osoby transpłciowe w procesie prawnej korekty płci oraz w innych zagadnieniach prawnych, z jakimi mogą zetknąć się osoby transpłciowe w życiu codziennym.

Spotkanie to jest trzecim z cyklu spotkań realizowanych w ramach realizowanego obecnie projektu wsparcia dla osób transpłciowych doświadczających przemocy i dyskryminacji.

Nawet, jak nie uczestniczysz w pracach grupy wsparcia, możesz przyjść i powiedzieć o Twoich doświadczeniach związanych z zagadnieniami prawnymi lub zadać pytania pani Renacie.

Podczas spotkania zostanie przedstawiony także przebieg zakończonych akurat dwóch procesów o ustalenie płci, które przedstawią osobiście uczestniczki tych procesów.

Spotykamy się w najbliższy piątek o godz. 19:00 w siedzibie FAIB (budynek Głosu Wlkp, ul. Grunwaldzka 19, 2 piętro, sala nr 12) Spotkanie potrwa dwie godziny.Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznań