VIII Dzień NGO w Poznaniu 15.09.2018

„Zwiąż się z nami!”

Pod takim hasłem odbył się już VIII dzień NGO w Poznaniu.

Tym razem, po raz pierwszy, wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, wydarzenie przybrało nowa formę. czy się sprawdziło? W naszej subiektywnej opinii tak. Stworzenie stref, które wspólnie tworzyło kilka organizacji, wymagało  dużego zaangażowania i koordynacji naszych działań, byśmy sobie wzajemnie pomagali a nie przeszkadzali, a jednocześnie, by to, co robimy na co dzień, pokazać w jak najbardziej atrakcyjnej formie, i by Poznaniacy, którzy przyszli na Plac Wolności, mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób spędzić czas, ale przede wszystkim, dowiedzieć się i zapamiętać, co poszczególne organizacje robią w swojej codziennej działalności.

Nasza Strefa Wolontariatu była bardzo aktywna, kolorowa, wesoła i pełna zaangażowanych Wolontariuszy. najlepiej o tym, co się działo, niech powiedzą zdjęcia i krótka relacja wideo.

Na zakończenie pragniemy podkreślić, że w naszej ocenie organizator, czyli Urząd Miasta, czyli w tym konkretnym wypadku Oddział Koordynacji Współpracy z NGO, spisał się na medal, dając nam praktycznie dowolność w kreowaniu tego, jak chcemy pokazać to, czym zajmujemy się na co dzień. zapewnił nam tez pyszną grochówkę, wodę i wspaniałe przerywniki, oprawę muzyczną i przede wszystkim wspaniały finałowy Happening, gdy w realu zrealizowaliśmy hasło tegorocznej edycji, czyli związaliśmy się ze sobą za pomocą wielobarwnych sznurków.

Dla nas ten dzień miał jeszcze jeden ważny wymiar. Pierwszy raz w ogłoszeniach opisujących Strefę Wolontariatu, w której byliśmy, znalazła się informacja, że jesteśmy przygotowane także na udzielenie pierwszej pomocy, gdyby do takiej potrzeby doszło. To ważne, bo akurat jesteśmy w trakcie wdrażania tej dziedziny działania naszego Specjalistycznego Wolontariatu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy „Ratuje, bo potrafię!”.

Niewielu uczestników pewnie o tym wiedziało, ale cały czas podczas trwania pikniku wszyscy uczestnicy mogli czuć się bezpieczniej, bo na naszym stoisku był profesjonalny sprzęt do ratowania życia, w tym półautomatyczny defibrylator.