„Na ławeczce o zdrowiu”

Aktywizacja społeczności lokalnej w miejscu, gdzie już coś się dzieje, gdzie są aktywni mieszkańcy, gdzie działają organizacje, animatorzy, jest trudna, ale ma swoje zasoby, z których można korzystać. Zupełnie inaczej wygląda to w miejscach, gdzie nic się nie dzieje, gdzie ludzie skupieni są na codziennej walce o byt, gdzie w tygodniu nie ma ich, bo pracują, a w wekendy odpoczywają lub wyjeżdżają tam, gdzie coś się dzieje, bo u nich nie dzieje się przecież nic.

Jednym z takich osiedli jest Osiedle Galeriowców na Komandorii w Poznaniu. Dzięki uzyskaniu minigrantu w ramach programu CIL-Regrantingowe, postanowiliśmy spróbować, czy tak musi być nadal.

Cykl spotkań poświęconych profilaktyce prozdrowotnej, był trudnym wyzwaniem. Przyniósł straty (uszkodzony przez wiatr namiot), dużo frustracji, lekcję pokory i ważne doświadczenia. I przede wszystkim, doprowadził do pytania ze strony jednego z mieszkańców, czy będziemy za tydzień…

Podczas realizacji projektu przekonaliśmy się, jak ważna jest też forma komunikacji, jak bardzo aktywnie trzeba zachęcać do udziału. Nie wystarczy tylko być i liczyć, że ktoś przyjdzie, mimo akcji zaproszeń na klatkach schodowych i w sklepach osiedlowych. Wyróżnienie, jakie otrzymaliśmy że strony organizatora, jest najlepszym dowodem na to, że mimo w sumie mizernych efektów, praca, jaką wykonaliśmy, jest bardzo ważna i może być inspiracją dla innych. Podczas podsumowania projektów w czasie Strefy Inspiracji, prezentowaliśmy także nasz projekt i co bardzo cenne, mamy obecnie wielu przyjaciół, którzy pomogą nam w przyszłym roku kontynuować ten proces aktywizacji mieszkańców Osiedla.

Poniżej galeria, która pokazuje, jak wyglądały nasze spotkania na osiedlu. Widać na nim dwa pierwsze, gdzie pojawił się jeden uczestnik.

A poniżej można obejrzeć prezentację poświęconą projektowi

A tutaj galeria ze Strefy Inspiracji (zdjęcia pochodzą ze strony Działamy Razem  – Stowarzyszenia Instytut Zachodni – realizatora projektu „Działamy razem – CIL-Regrantingowe”