Pierwsza pomoc w gabinecie stomatologicznym

Specyfika gabinetu stomatologicznego wymaga zwrócenia uwagi na konieczność zwiększenia możliwości skutecznego reagowania na występowanie stanów zagrożenia życia.

Każdy z nas przynajmniej raz był u dentysty. Strach przed bólem na pewno powodował, że chcieliśmy mieć jak najlepsze znieczulenie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czy nasz organizm dobrze na nią zareaguje. Niekiedy bagatelizujemy, lub wręcz zatajamy pewne fakty, które mogłyby uniemożliwić zastosowanie znieczulenia. Jeśli do tego dołożymy stres, konieczność czekania w kolejce (niekiedy jest to niezbędne, a jak wpływa na nas czekanie, sami najlepiej wiemy), to zdajemy sobie sprawę, jak łatwo może dojść do sytuacji zagrożenia, która może doprowadzić do stanu zagrożenia życia.

Po drugiej stronie stoicie Wy, lekarze i lekarki oraz asystenci i asystentki. Chcecie dla swego pacjenta jak najlepiej. Nauka też nie stoi w miejscu. Nowe możliwości, nowe wyzwania, nowe metody, nowe materiały.

Jednak najważniejszy przecież jest ten zestresowany pacjent na fotelu dentystycznym. I przecież wszyscy pragniemy, by po wszystkim wstał z fotela i zadowolony opuścił gabinet. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Sytuacje wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia w gabinetach dentystycznych spowodowały, że więcej uwagi zaczęto zwracać na kwestie przygotowania zespołu do prawidłowej reakcji, jak i zapewnienia odpowiedniego wyposażenia. Obowiązkowo pojawiły się w gabinetach worki samorozprężalne. Są zalecenia, żeby gabinety były wyposażane w automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Jednak żeby te urządzenia były skuteczne, konieczna jest umiejętność ich użycia. Konieczne jest regularne szkolenie.

I właśnie to wam proponujemy. Zdajemy sobie sprawę, że skuteczność szkolenia w tak specyficznej sytuacji, jak NZK u pacjenta na fotelu dentystycznym, zależy od tego, na ile realnie odwzorujemy w czasie ćwiczeń potencjalną sytuację, dlatego szkolenie, które Wam proponujemy, przeprowadzimy w Waszym gabinecie.

  1. Sprawdzimy, czy wasz fotel umożliwia prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej bezpośrednio na nim (nie każdy daje takie możliwości, wtedy bezwzględnie trzeba szybko pacjenta z NZK przenieść na ziemię)
  2. Nauczymy, jak jednocześnie prowadzić wentylację z pomocą worka samorozprężalnego i uciskać klatkę piersiową
  3. Nauczymy, jak używać automatyczny defibrylator zewnętrzny i podpowiemy, gdzie najlepiej go umieścić.

Czemu uważamy, że wiemy, jakie macie potrzeby?

Rozmawiamy z Wami i słuchamy Was.

Właśnie udział w 27 Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych (CEDE 2018) pozwolił nam poznać Wasze potrzeby. nasz wykład z prezentacją użycia AED spotkał się z dużym zainteresowaniem.

W tym roku będziemy tam ponownie.

Dlaczego jeszcze?

Jesteśmy fundacją, organizacją non-profit. To, co robimy, robimy z pasją, bo kochamy pomagać. Prowadzimy wiele działań edukacyjnych w różnych ośrodkach wspierających osoby wykluczone społecznie (osoby z niepełnosprawnościami, osoby bezdomne, seniorzy, uczymy osoby z nimi pracujące – personel, wolontariuszy). Szkolimy tych, którzy są na marginesie zainteresowania firm, bo oni nie mają środków, by za te szkolenia płacić. My je robimy dla nich za darmo lub za symboliczne opłaty, które mają na celu przede wszystkim pozwolić im zachować godność. Bo to co robimy to nie jałmużna.

Wykupując u nas szkolenie, zapewnicie sobie przeprowadzenie szkolenia przez specjalistów-pasjonatów i pomożecie nam realizować nasze cele statutowe – pomaganie osobom zagrożonym społecznym wykluczeniom.