Kawiarnia Nasza

4 grudnia warsztatem w przytulnych progach kawiarni Nasza rozpoczęliśmy realizację programu prewencyjnego Pomoc to Moc PZU.

Agatę poznałam w listopadzie. Nasza rozmowa o wielu różnych sprawach zaowocowała pomysłem, żeby jeden z naszych tematów warsztatowych realizować w kawiarni Nasza. Fakt ten zbiegł się ze startem programu w ramach dotacji PZU.

Nasza jest ukierunkowana głównie na matki z małymi dziećmi, dlatego zupełnie naturalne było, że właśnie nasza propozycja dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci od początku była brana pod uwagę.

Kameralna atmosfera, wspaniały, ciepły wystrój, bardzo pomaga w realizacji tego zagadnienia. Tematy, o których rozmawiamy, których uczymy, dotyczą bardzo ważnej sfery w życiu kobiety, czyli ciąży i macierzyństwa. Okres ten, z jednej strony pełen radości, oczekiwania, z drugiej niesie wiele nowych wyzwań, pytań, zagrożeń. Udzielanie pierwszej pomocy kobietom w ciąży różni się w kilku ważnych aspektach od udzielania pomocy innym osobom. Także rozwój dziecka w pierwszych miesiącach niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Są to ważne tematy, ale także bardzo intymne. W naszych warsztatach korzystamy z pomocy położnych, żeby uczestnicy mogli dostać cenne informacje od praktyczek. Jednak równie ważne, jak instruktorki czy sprzęt, jest atmosfera i wystrój. Kameralna przestrzeń wymusza dużą intymność podczas zajęć, bliskość, co pozwala stworzyć bardzo fajną atmosferę, wręcz rodzinną. Wystrój, pełen akcentów związanych z dziećmi, powoduje, że mamy wrażenie, jak byśmy byli w pokoju zabaw dzieci (tak zresztą było, gdyż przed naszym warsztatem przestrzeń ta była „okupowana” przez wesołą gromadkę maluchów z ich mamami). W takiej fajnej, kolorowej, przytulnej atmosferze, jaka jest w Naszej, warsztat poświęcony udzielaniu pierwszej pomocy kobietom w ciąży i niemowlakom przybiera zupełnie innego wymiaru. Tym bardziej raduje fakt, że już od przyszłego warsztatu będziemy mogli dodać coś nowego. Dzięki zakupowi modelu pielęgnacyjnego dwudniowej dziewczynki, przyszli rodzice będą mogli poćwiczyć pielęgnację kilkudniowego dziecka, czyli w czasie, gdy obaw o to, czy robi się to prawidłowo, jest najwięcej. Model ten pozwoli też ćwiczyć zabezpieczenie noworodka zaraz po porodzie, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji, gdybyśmy stali się świadkami nagłego porodu. Nie ma co prawda możliwości przecięcia pępowiny (model jej nie ma), ale już obmycie, ubranie, ogrzanie jak najbardziej.

Zapraszamy już na kolejne nasze zajęcia. A tymczasem parę zdjęć z tego warsztatu

Projekt realizowany w ramach Programu Prewencyjnego